Domů 1 6 typů obleku 2 Anatomie obleku 3 Konfekce, nebo na míru? 4 Látky 5 Jak se starat o oblek 6 10 nejčastějších chyb mužů v Česku
6. kapitola

10 nejčastějších chyb mužů v Česku

1

Nejčastější nešvar českých obchodů s pánskou konfekcí je neproškolený personál. Když vám prodavač neumí poradit, běžte jinam.

2

Václav Havel zasel v hlavách tuzemských mužů trauma z krátkých kalhot. A proto „správně“ po česku nosíme kalhoty o 10 centimetrů delší než celá Evropa. Ne, nenoste zbytečně dlouhé kalhoty.

3

Každý máme v hlavě Daniela Craiga jako posledního Jamese Bonda ve slušivém šedém obleku. Ale málokdo máme jeho postavu. Pokud nemáte sportovní postavu, světle šedivých obleků se vyvarujte.

4

Z důvodu socialistických nedostatků jsme se naučili, že když oblek, tak černý. Je 25 let po revoluci, takže přišel čas srovnat krok se světem. Nejuniverzálnější byznys barva je totiž modrá.

5

Každý si pamatujeme, co nám prodavačky „tety“ radily, když jsme šli do tanečních. Hlavně aby to bylo pohodlné a z rukávů musel koukat jen kousek palce. Omyl. Rameno nesmí tzv. padat a rukáv končí tam, kde se ohýbá zápěstí. Zkrátka, pozor na velká ramena a dlouhé rukávy u saka.

6

Jestliže chcete lesklý oblek, kupte si vlnu s příměsí hedvábí. Pokud chcete nemačkavý oblek, tak vybírejte mohér. A pokud nemáte peníze, tak si raději našetřete. Rada tedy zní: Vyhněte se oblekům z polyesteru.

7

Pozor na boty. Skvěle padnoucí oblek a k němu typicky české (hranaté) nebo pražské (špičaté) boty dokážou zkazit celkově dobrý dojem.

8

Nebojte se experimentovat. Kapesníček nebo ozdoba do klopy vás na stupnici gentlemanství posunou o kousek výše. Stručně řečeno, používejte doplňky.

9

Promoce, svatba, pohřeb. To jsou v Česku nejčastější události, kde s jistotou najdete více než polovinu mužů v obleku. Oblek ale není jen slavnostní oděv. Je to nedílná součást šatníku moderního muže. Naučte se ho nosit.

Jestli si nevíte rady, pošlete dotaz odborníkovi.
Jeho odpovědi vám zprostředkujeme.

Patrícia Schmitt Lisá

Zuzana Čiffaryová

Dana Marková