Domů 1 6 typů obleku 2 Anatomie obleku 3 Konfekce, nebo na míru? 4 Látky 5 Jak se starat o oblek 6 10 nejčastějších chyb mužů v Česku
3. kapitola

Látky

Většina mužů se něčím jako látky nechce vůbec zabývat, avšak pro výběr obleku jsou zásadní. Látky na první pohled představují složitý svět různých gramáží, kvalit a typů. I proto se většina z nás orientuje pouze podle toho, jak látka působí na omak. Podcenit výběr látky se může vymstít. Stejně, jako když si kupujete BMW a zvolíte si základní dieslový čtyřválec.

Jednobarevné látky

Pokud nemáte v šatníku žádný oblek a jdete poprvé na nákupy, nepřemýšlejte a vyberte si jednobarevný. Zapomeňte na proužky nebo dokonce káro (kostičky). Tmavě modrý, tmavě šedý nebo černý oblek musí být vaší jasnou volbou.

Pruhované látky

Předpokládejme, že vám v šatně visí jeden černý a jeden tmavě modrý oblek. Teď tedy přišel čas na nákup obleku s proužkem. Začněte s jemnější variantou pruhů, spíše decentní, ideálně je například vzor rybí kost (angl. herringbone). Výrazné pruhy a la Al Capone jsou dosti nejistou volbou. Hranice mezi tím, že budete za odvážného fešáka nebo parodií na styl, je tenká jak hrana žiletky z Jevíčka. Záleží na typu vaší postavy, barvě látky i pruhů. Pokud nechcete šlápnout vedle, na široké pruhy jednoduše zapomeňte.

Vzorek Vzorek

Kárované látky

A pokračujeme analogicky. V šatníku máte jednobarevné obleky, pruhovaný oblek, tak proč si nepořídit kostičkovaný. Nikdy ale kostičkovaným oblekem nezačínejte. Pozor na výrazné kostky, které i vcelku normální postavu opticky rozšíří a rozhodně zvýrazní sebemenší nedokonalost (širší stehna, větší zadek, spadlá ramena nebo širší pas). Výhodou károvaného saka je, že ho dobře unosíte separátně, jako volnočasový kus oblečení.

Vzorek Vzorek

Materiály

Vlna

Nejlepším materiálem pro oblek je vlna nebo směsové látky, kdy vlna tvoří podstatnou část. Jako příměs se používá mohér, hedvábí nebo kašmír. Kvalita vlny se označuje Super X’s, kdy za X je dosazeno číslo od 80 do 250. Čím vyšší číslo, tím je látka jemnější. Pokud hodně cestujete, lze doporučit látky z mohéru, což je vlna z angorské kozy, která má extrémní odolnost proti opotřebení a méně se mačká. Hedvábí má přirozený lesk a též poskytuje uživatelský komfort, v zimě hřeje a v létě chladí. Příměs kašmíru dodává látce jemnost na omak, ale čím vyšší je jeho procento, tím více je látka náchylná k opotřebení na místech, jako jsou stehna nebo lokty.

Bavlna

Používá se pro výrobu spíše sportovních sak, kompletní bavlněný oblek není tak běžný. Na omak je bavlněné sako hutnější, není tak jemné jako sako vlněné.

Kašmír

Kašmírová vlna se získává vyčesáváním podsady (spodní vrstvy srsti) kozy kašmírské. Kašmír je velmi jemná a lehká látka, která má ale minimálně o řád lepší výhřevnost než běžná vlna. Naopak v létě se v saku z kašmíru neupečete, protože příjemně chladí. Nevýhodou je náchylnost na opotřebení, zvláště u kalhot.

Len

Len je vyloženě letní látkou. Používá se na výrobu lehkých kalhot nebo sak.

Hedvábí

Hedvábí je přírodní proteinové vlákno, které pochází ze zámotku bource morušového. Hedvábná vlákna mají průřez ve tvaru trojúhelníku s oblými rohy, což znamená, že hedvábí odráží světlo na několik stran, a právě proto je jeho lesk tak unikátní. Navíc hedvábí absorbuje vlhkost jak ze vzduchu, tak i z těla, čímž při nošení dodává tělu komfortní pocit. V létě chladí a v zimě hřeje.

Polyester

Polyester se používá díky své nižší ceně, a to jak 100% látka, tak i jako příměs (například 80 % vlna, 20 % polyester). Mezi jeho nevýhody patří, že se nejedná o přírodní materiál, tudíž se v letních měsících v polyesterovém obleku vaříte. To má za následek větší pocení a zápach. Kromě ceny je jeho výhodou velká odolnost proti opotřebení. Čtěte pozorně etikety, a pokud je v látce více než 20 % polyesteru, zkuste se poohlédnout jinde.

Jak číst etiketu

Zvláště když kupujete konfekci, vyplatí se rozumět informacím na etiketě. Často pak odhalíte, že s vámi prodejce nehraje fér. Jakmile je u složení látky uvedeno PES, vraťte oblek na ramínko a utíkejte. Znamená to, že materiál je vyroben zcela nebo částečně z polyesteru. Někteří prodejci se rádi chlubí tzv. virgin wool, tedy jakousi panenskou vlnou. Většinou to znamená, že ani za mák nevědí, z jak kvalitní vlny byl oblek vyroben. Protože pokud by byl materiál kvalitní, rádi by se pochlubili. Například tím, že oblek je z vlny Super 100’s. A čím větší číslo, tím jemnější (a kvalitnější) látka. Poznáte to i na omak. Sako by mělo mít na etiketě uvedeno také složení podšívky. Viskóza, cupro a částečně i acetát (nebo směsové látky těchto materiálů) jsou dobré. Opět se vyhněte polyesteru. Kombo polyester látka a polyester podšívka zapřičiní, že se budete neuvěřitelně potit - a pak i... nevonět.