Domů 1 6 typů obleku 2 Anatomie obleku 3 Konfekce, nebo na míru? 4 Látky 5 Jak se starat o oblek 6 10 nejčastějších chyb mužů v Česku
3. kapitola

Konfekce, nebo na míru?

Oblek si můžete pořídit dvěma způsoby. Jako konfekci nebo takzvaně na míru, přičemž tento způsob se dále dělí dle metody výroby na takzvanou made to measure (MTM) a bespoke.

Konfekce vychází z obecného střihu, který si ale každý výrobce dále ladí, většinou v závislosti na trzích, kam oblek směřuje. Proto například velikost 50 není u německých výrobců stejná jako u italských.

Oblek na míru dává obecně více možností při volbě detailů nebo uzpůsobení vaší postavě. Na druhou stranu konfekční oblek si odnesete hned a nemusíte čekat na jeho výrobu. V samozřejmě záleží i na vaší peněžence.

1 Konfekce

Rozhodnete-li se pro nejlevnější variantu, tedy konfekci, tady jsou základní rady pro nákup:

Ramena

Sako sedí v ramenou. Raději o trochu menší než zbytečně velká přepadající ramena.

Rukávy

Rukáv saka by měl končit u hrany zápěstí. Může být o 1–2 cm delší, ne však více. Dobrá krejčová rukávy dokáže zkrátit.

Délka saka

Existuje obecná pomůcka pro určení správné délky saka. Spusťte ruce podél těla. Kořen palce by měl sahat k dolnímu okraji saka. Pokud je sako kratší nebo delší o 1–2 cm, není to ve většině případů problém. Další pomůckou je vaše výška.

  • 170–175 cm: přibližně 70–73 cm
  • 176–180 cm: přibližně 74–75 cm
  • 181–187 cm: přibližně 76–77 cm
  • 188–192 cm: přibližně 78–80 cm
  • 193–200 cm: přibližně 81–85 cm

Konfekční sako lze zkrátit, maximálně ale o 2–3 cm, poté již nekoresponduje poměr délky kapes od dolního okraje. Sako nelze prodloužit.

Přední díly

Ve vzpřímeném postoji a rozepnutém saku by se přední díly neměly dotýkat, nebo dokonce překrývat. Pokud vám „plandají“ při rozepnutém saku přední díly, je vám sako velké.

Ready to wear Marco Mirelli
Charakteristika
šití podle konfekční velikosti
Místo setkání
v showroomu MARCO MIRELLI nebo u Vás v kanceláři
Proces
zkoušení hotových vzorových obleků a zařazení do jedné z 33 konfekčních velikostí MARCO MIRELLI a výběr materiálu
Materiál
celý sortiment látek Loro Piana, Ermenegildo Zegna, Scabal, Holland & Sherry, Carnet, Dugdale Bros
Počet zkoušek
žádná
Garantovaný termín dodání
do 2 týdnů
Benefity pro klienta
velký výběr materiálů, celá škála konfekčních velikostí, možnost výběru detailů - klopy, kapsy, rozparky - atraktivní cena

2 Made-to-measure

je vynikající kompromis mezi konfekcí a bespoke oblečením. Vyberete si nějaký již existující střih obleku a ten je následně upraven dle vašich fyzických měr. Navíc si vyberete počet rozparků, styl klopy, podšívku nebo si necháte vyšít monogram. Není to konfekce, ale ještě to není bespoke. Ceny jsou také příznivější. Oblek pořídíte od 15 000 Kč, samozřejmě záleží, jakou si vyberete látku a jaké navolíte detaily (barva podšívky, monogram, velikost vnitřních kapes atp.). Kromě prvního měření není u klasického made to measure obleku zkouška, někteří výrobci ale zkoušku s rozešitým oblekem dělají, což doporučuji. Doba výroby se pohybuje od 3 do 4 týdnů.

Made to measure Marco Mirelli
Charakteristika
šití na míru bez zkoušky s úpravou obvodových a délkových mír
Místo setkání
v showroomu MARCO MIRELLI nebo u Vás v kanceláři
Proces
zkoušení hotových vzorových obleků a zařazení do jedné z 33 konfekčních velikostí MARCO MIRELLI, výběr modelu, který klientovi dokonale sedne - šířka nohavic, šířka ramen, měření a úprava obvodových a délkových mír, výběr materiálu
Materiál
celý sortiment látek Loro Piana, Ermenegildo Zegna, Scabal, Holland & Sherry, Carnet, Dugdale Bros
Počet zkoušek
žádná
Garantovaný termín dodání
do 3 týdnů
Benefity pro klienta
velký výběr materiálů, volba střihového řešení s cílem komfortního pocitu, širší možnost výběru detailů - klopy, kapsy, rozparky, nakolik oblek se pro klienta šije až po výběru materiálu, střihu a detailů, výborná cena v poměru k hodnotě produktu.

3 Bespoke

Bespoke (čti: bispouk) je metoda, kdy se košile nebo oblek šije opravdu na míru. To znamená, že neexistuje žádný fyzický vzor a střih se vytváří přímo na zákazníka. Je potřeba opravdu zručného krejčího a platí, že bespoke oblek od průměrného krejčího je horší než dobrý made to measure. Bespoke je nejvyšší forma výroby, ceny obleků začínají na 30 tisících a doba výroby je o něco delší než u made to measure. Běžný počet zkoušek jsou dvě až tři.

Bespoke Marco Mirelli
Charakteristika
šití na míru s individuální modelací
Místo setkání
v showroomu MARCO MIRELLI nebo u Vás v kanceláři
Proces
zkoušení hotových vzorových obleků, měření, výběr materiálu, střihového řešení a detailů
Materiál
celý sortiment látek Loro Piana, Ermenegildo Zegna, Scabal, Holland & Sherry, Carnet, Dugdale Bros
Počet zkoušek
žádná nebo podle potřeby
Garantovaný termín dodání
do 5 týdnů
Benefity pro klienta
jedinečný výběr materiálů, dokonalé střihové řešení na postavu, vynikající cena ve srovnání s cenami za srovnatelný produkt a službu v zahraničí

Co znamená označení Super 100’s?

Pokud jste si už někdy kupovali vlněný oblek, možná vás zarazilo označení Super X’s. Za X dosaďte libovolné číslo od 80 do 250. Jednoduše řečeno, čím vyšší číslo, tím jemnější a delikátnější látka. Přesně se tato čísla určují podle toho, jaký maximální průměr mohou vlněná vlákna mít. U látky s označením Super 80’s je to 19.75 mikronů a méně, u Super 210’s je to 13.25 mikronů a méně. Každých Super 10 tedy znamená o 0,5 mikronů jemnější vlákna. V současné době je maximum Super 250’s, což by ještě před 10 lety bylo naprosto nepředstavitelné. U konfekce se běžně setkáte s maximem okolo Super 100′s, pokud chcete něco luxusnějšího, budete muset sáhnout po obleku na míru. Až si budete vybírat oblek, nehoňte se ale bezhlavě za co nejvyšším číslem. Musíte vzít také v potaz, jak často budete oblek nosit. Pokud v něm budete chodit denně, bude stačit látka s označením Super 120’s, která je dostatečně jemná a vydrží déle než látka Super 180’s.

Je třeba poznamenat, že neexistuje žádná certifikační autorita, která by schvalovala jemnost oblekových látek. Musíte prostě věřit výrobcům. Stává se tak, že někteří výrobci označí látku Super 120′s, ale ona je spíše Super 100′s. Pokud je totiž látka okolo hraniční mety, tak se ve většině případů označuje vyšším (marketingově lepším) číslem. V této disciplíně vynikají hlavně Italové. Nejpřesnější značení látek má nejspíše belgický Scabal, který označení Super X’s zavedl do praxe a taktéž italská Loro Piana.

á la MARCO MIRELLI