Domů 1 6 typů obleku 2 Anatomie obleku 3 Konfekce, nebo na míru? 4 Látky 5 Jak se starat o oblek 6 10 nejčastějších chyb mužů v Česku
2. kapitola

Anatomie obleku

Sako

Rozparky

Volit můžete mezi dvěma rozparky (1), jedním (2) nebo žádným (3). Sako bez rozparku je běžné u smokingu, volba mezi 1 a 2 je spíše v tom, co se vám líbí.

Klopa

Při výběru šířky klopy jsou důležité proporce postavy. Čím mohutnější postava, tím širší klopa (4) a naopak. Šířku klopy je možné upravit pouze při šití na míru. Čím užší klopa, tím více jde o módní záležitost (2). Pokud jste konzervativní, je šířka klopy v rozmezí 6–8 cm (1). V případě jednořadého saka na tři knoflíky jsou klopy kratší a fazona obleku je pak uzavřenější (3).

Kapsy

Nejčastějším typem kapes jsou rovné (anglický styl) (1) nebo šikmé (italský styl) s klopou (2). Na smokingu najdete spíše kapsy výpustkové (tzn. bez klopy) (3). Sportovní sako může mít kapsy nakládané, jinak označované jako klubové (4).

Knoflíky

Kvalitnější oblek, ať již z konfekce nebo na míru, poznáte tak, že má knoflíky z rohoviny. Nižší řady obleků mají knoflíky z umělé hmoty. Ale pozor, neznamená to, že umělá hmota je špatný materiál - některé umělohmotné imitace rohoviny nepozná ani poučený laik.

Podšívka

Vyhněte se podšívce z polyesteru, která se kvůli svému složení (je to derivát ropy) nehodí pro celodenní nošení. Nepropouští pot a za chvíli se v saku budete cítit jako ve skleníku. Vhodná je viskóza, cupro nebo směsové látky viskózy a acetátu. Hedvábné podšívky jsou krásné, ale nepraktické. Mohou se srážet a obtížně se ošetřují.

Kalhoty

Šířka kalhot

Trendem současnosti je užší (1) a rovný střih, od kolen se ještě mírně zužující (2).

Počet kapes

Nejčastější volbou je jedna kapsa (1). Pokud se vám líbí raději 2 kapsy (2), není to problém. Toto je volba zcela na vašem uvážení.

Manžety

Manžetám odzvonilo (2), hodí se spíše ke slavnostním příležitostem: tedy ke smokingu nebo dvouřadému saku. Nejčastější šířka manžet je 3,5 cm (1).

Délka kalhot

Máte několik možností podle toho, jak mladě a moderně se cítíte a co se vám líbí. V tradičním staromilském podání by gentlemanovi při chůzi neměly být ponožky vůbec vidět.

Full break

Kalhoty sahají na začátek podpatku a níže. Konzervativní volba. Vpředu se kalhoty jen zvlní na jeden záhyb. Kalhoty mohou být širší, protože si dobře sednou na botu.

Medium break

Kalhoty sahají mezi začátek podpatku a vršek paty. Nejoblíbenější volba – vhodná jak pro byznys, tak i uvolněnější styl. Vpředu se kalhoty jen mírně zvlní. Je důležité, aby kalhoty nebyly dole u kotníku moc široké, jinak se při chůzi nepříjemně houpají.

Short / No break

Kalhoty sahají těsně pod vršek paty. Takto krátké, ne-li kratší kalhoty frčí v současnosti nejvíce. Kalhoty přirozeně splývají od pasu až ke kotníku, tvoří jednotnou linii, a navíc dají vyniknout vašim botám! Tady už je zcela nutné mít kalhoty dole užší, než je běžná konfekce.

3 rady ke koupi kalhot

1

Pokud si necháváte kalhoty zkracovat, mějte je na sobě přesně tak, jak je následně budete nosit.

2

Pokud chcete nosit kalhoty kratší, nechte si je zúžit u kotníků. Ideální šířka je 19 cm, maximálně 20 cm.

3

Ukázat ponožky není faux pax.