Domů 1 6 typů obleku 2 Anatomie obleku 3 Konfekce, nebo na míru? 4 Látky 5 Jak se starat o oblek 6 10 nejčastějších chyb mužů v Česku
5. kapitola

Jak se starat o oblek?

Výběrem obleku to nekončí. Pokud o něj budete správně pečovat, vydrží vám mnohem déle. Stačí dodržovat pár základních pravidel.

Jak často čistit oblek

Oblek do čistírny dávejte až když je opravdu nejhůř. Pokud na látce máte flek od kolomazu nebo rtěnky milenky, pak je čistírna jasná volba. Jinak si vystačíte s párou a kartáčem.Vybírejte žehličku, která má silný ráz páry. Pak stačí sako vyvěsit na ramínko a propařit. Párou narovnáte pomačkání a také odstraníte zápach či pot látky.Prach a nachytané nečistoty (nitky, chlupy...) ze saka dostanete pořádným kartáčem. Chemie v čistírnách je hodně agresivní a oblek dostane zabrat. Není výjimkou, že po proceduře čištění zmizely knoflíky, vypařily se pod náporem chemie.Čím kvalitnější látku máte (např. 130’s a jemnější), tím více oblek v čistírně trpí – takže jednou, dvakrát za rok je akorát, nebo si můžete vybrat ověřenou čistírnu s referencemi a moderní technologií na čištění obleků z kvalitních přírodních materiálů, nejlépe s technologií WetCare - mokré praní.

Cestování letadlem

Nemusíte si kupovat drahé příruční obaly, které vlastně většinu času překáží, ale můžete oblek složit do kufru. Použít můžete LordIron nebo třeba obyčejnou bublinkovou fólii, kterou sako vypodložíte. Fígle je v tom, že jednotlivé části saka pak na sebe přímo nedoléhají, takže se tolik nemačkají. Kalhoty složíte podle puků a vložíte 4 do saka. Pozor, aby nebyl kufr narvaný k prasknutí. Po příletu oblek hned vybalte a pověsíte na ramínko.

Pravděpodobně bude lehce zmačkaný. Pokud na hotelu není žehlička (parní), tak pusťte sprchu na největší teplotu, oblek pověste mimo dosah vody, zavřete dveře a nechte ho tam půl hodiny. Vzniklá pára udělá svoji práci a pokud máte kvalitní látku, tak se nerovnosti vyhladí.

Jak žehlit sako

Vyžehlit dobře sako v domácích podmínkách je těžké. Proto používejte pouze páru pro údržbu a narovnání běžného pomačkání. Když už musíte žehlit, pozor na dlouhý kontakt žehličky s látkou. Také teplota na žehličce by měl být spíše nižší, takže nastavit ji buď na Wool (vlna) nebo Synthetics (syntetika). Jestliže se bojíte, žehlete přes ručník. Vyhněte se přílišného žehlení předních dílů – pokud nemáte speciální podložky, způsobíte více škody než užitku. Vpředu jsou totiž knoflíky, kapsy, klopy a mezi látkou a podšívkou jsou navíc výztuže. Žehlička je poměrně dost neotesaný nástroj, a tak se vám stejně nepodaří vyžehlit vše 100 %. V dobré čistírně vám sako vyžehlí.

10 rad, aby oblek vydržel

  • Sako si sundávejte v kanceláři i autě.
  • Sako vždy pověste. Alespoň na věšák.
  • Kalhoty skládejte podle puků.
  • Jeden oblek noste maximálně 3x týdně.
  • Do čistírny dávejte oblek 1 až 2x ročně.
  • Používejte páru a kartáč na základní údržbu.
  • Nesnažte se oblek žehlit způsobem jako košili.
  • Pokud cestujete, používejte výše zmíněný tip s koupelnou.
  • Když prší, noste deštník.